Chat

Chat Sohbetinin Zararları Var Mıdır ?

Chat Sohbetin İnsan Üzerinde Zararlı Etkisi Olduğu Doğru Mudur?

Dünyadaki diğer her şeyi unutup tüm gün chatleşen çocuğu olan endişeli anne ve babalar sakinleşebilir. Çünkü bu durum geçicidir. Normalde (ancak genelde değil) chat’de uzun zaman geçirmek kendini kabul ettirmeye büyük bir ihtiyaç duyan ergenlere özgü bir eylemdir. Çünkü hevesleri çok büyük, diğerlerinden tam not alma açlığı son seviyede, benlik gururları ağrılı boyutlara yükselmekte ancak ve ancak bunu tatmin edebilecek gerçek temelleri daha bulunmamaktadır.

Gerçek hayatta bir ergenin (hatta bazen bir yetişkinin) tüm bunlar için hak iddia etmesi çok zordur. Bu nedenle chat belli bir süre için temel iletişim aracı haline gelmektedir. Zamanla bu ihtiyaçlar tatmin edildikçe ve ergen psikolojik açıdan daha güçlü bir hale geldikçe chate olan ilgisi azalmaktadır. Sistem, oyuncak konusunda olduğu gibi işlemektedir: Gelişim sürecinin belli bir adımında çocuk burun kıvırarak artık onlarla oynamayacağını çünkü artık bir “yetişkin” olduğunu söylemektedir.

Chat Bazı Yaş Sorunlarını Atlatmak İçin İyi Bir Çözümdür?

-Chat’de ne kadar kalbi kırılsa da ergenlik gururu normalde olacağından daha az zedelenecektir. Chat üzerinden asabi tipteki yetişkin modellerini “oynamak” çok kolaydır.

-Chat üzerinden cilve yapmayı, flört etmeyi, çekici olmayı öğrenmek daha kolaydır.

-Chat’de bir şeye karşı sempatiyi belli etmek normal hayatta olduğundan çok daha kolaydır. Buna ek olarak chat sohbeti etmekte kim olduğu, niteliklerinin ne olduğu, neden en iyi olduğu, erdem ve eksikliklerinin nasıl ve nerede ortaya çıktığı hakkında ciddi bir şekilde düşünmesini gerektirmektedir. Başka bir deyişle, kimliği şekillenir.

Ergenin chat’de kendini kim olarak tanıttığı önemli değildir, önemli olan kişilik özellikleriyle oynayarak kendisini “yapmakta” ve yaratmakta olduğu, gelecek “ben”i ve kendisi hakkındaki fikrini oluşturmakta olduğudur.

Bunun yanında chati yaş problemlerine olarak her derde deva ilaç olarak görmek yanlıştır. Chat bir ergenin doğal seçimidir. Eğer chatten hoşlanıyorsa kulağından tutarak onu bundan uzaklaştırmak sonrasında sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Zamanı geldiğinde chat’e olan ilgisini kaybedip psikolojik olgunluğuna uygun faaliyetlerle uğraşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


chat