Chat

Ome Tv, Ome Tv Chat

En sık öngörülen antidepresan türlerinden biri olan SSRI’lara ilk girdiğimde 2014’dü. Sohbet

20 yaşındaydım ve birkaç yıldan beri depresyon olduğumu bildiğimden çok farklı derecelerde yaşıyordum.

O yıl üniversitede çok zor bir zaman geçiriyordum ve kendimi çok ağlıyormuş gibi buldum, çoğu sabah yataktan kalkamadım ve ruh halim çok düşüktü.

Mevsimsel Afektif Bozukluk

Depresyonun bir alt tipi olarak kabul edilen ve çoğunlukla kasvetli kış aylarında insanları etkileyen bir durum olan Mevsimsel Afektif Bozukluğa sahip olduğumu söyleyen kolej doktoruna geldim . Bu bana doğru geliyordu, annemle konuştuktan sonra bir çeşit SSRI almaya başladım .

Değişen ilaç

Birkaç gün içinde ruh halimin inanılmaz derecede düz olduğunu ve artık düşük olmadığımı, son derece kayıtsız olduğumu fark ettim. Bir buçuk hafta sonra ilacımı değiştiren kendi doktoruma gittim. Bu yeni SSRI’da Mart 2015’e kadar kaldım.

Benim deneyimim, düşük dozda, aşırı yorgunluk, unutkanlık ve görevler yaparken gerçekten ‘mevcut olmama’ duygusuydu. Şubat ayının sonlarına doğru ağlama ve ruh hali kararsızlığı daha da kötüye gitti ve doktorumla ilaç almaya başladığımda bu zamanda benim için en iyi fikirdi.

Başlangıçta gittiğimde ruh halim biraz düzeldi, ancak Nisan ayında tekrar başımdan atmaya başladım ve bana Borderline Kişilik Bozukluğu (Duygusal Olarak Kararsız Kişilik Bozukluğu olarak da bilinir) tanısı alan  bir psikiyatristle tanışmaya başladım .

Bu daha sonra BPD ve hızlı bisiklete binen Bipolar II’nin bir morbiditesine dönüştü . Psikiyatrist, SSRI’lar işe yaramazsa, genellikle Bipolar için reçete edilen konvülsiyon karşıtı denememi önerdi.

Karar vermek

Bu benim için de iyi olmadı. Birkaç ayda bir ruh halim azaldıkça farklı ilaçlara geçtim.

Sonunda daha fazla ilaç almayacağına karar verdim. Bana yardım etmemişti ve çevrimiçi anekdot bilgileri okumaktan, belki de ilacın benim için olmadığına karar verdim.

Bir süreçte çalışmak

Depresyon ve anksiyete sorunlarım için ilaç kullanmaya pişman mıyım? En ufak değil. Denemeye değmeyeceğini veya hiçbir şey yapmadıklarını söyleyecek çok fazla insan var, ama denediğim için mutluyum çünkü bu benim için bir eleme süreci.

Bir kere bu tedavi yönteminin uygun olmadığını anladığımda, ihtiyacım olanı bulmamda bana yardımcı oldu.

Depresyon dönemleri

Sonunda, beni son birkaç yıldan çok daha iyi bir yerde gören çeşitli danışmanlık formları aldım  . Hala duygusal dengesizlik ve depresyon dönemleriyle ilgili sorunlarım var ve anksiyete hala bir sorun olmakla birlikte, SSRI almaya başlamadan hemen önce ölçekte olan hiçbir şey yoktu.

Benim için ilaçların insanlar için ne kadar iyi olabileceğine dair en güven verici şey, onları yıllardır götüren arkadaşlarım olması ve ilaçların çalışmalarına, arkadaşlarla takılmalarına ve kendilerini kendileri gibi hissetmelerine olanak sağlamasıdır. ilaçsız olmaz.

Doğru çözümü bulmak

Bazı insanların ilaçların potansiyel yararlarını kapatmak için çok hızlı olduklarını hissediyorum çünkü insanlar, çoğu zaman durum böyle olmadığında, sadece konuşma terapileri hakkında konuşmanın herhangi bir hastalığın tedavisi olduğu fikrine çok bağlı kalıyorlar.

Bazı insanlar onlara ihtiyaç duyuyor ve çalıştıklarını buluyor, bazıları ise hala onlara ihtiyaç duyacak ancak onlar için bir şeyler yapmadan önce farklı ilaç yüklerini denemek zorunda kalacaklar.

Ruh halimi kaydetme

Bu deneyimle öğrendiğim şey, deneme yanılma her zaman bir şeyin yolunda gitmemesine neden olurken, bir kişinin kendileri, kendi bedenleri ve zihinleri ile kendileri için neyin işe yaradığını öğrenmesidir.

Doktorumla ve psikiyatrımla konuşmanın ve her gün ruh halimi kaydetmenin , bir sonraki adımın ne olacağına karar vermelerine gerçekten yardımcı olduğunu buldum .

Karşılaştığım zorluklara rağmen, SSRI’ların başlangıçta neden olduğu ilk sorunlar olmadan tanı alacağımı sanmıyorum, tanı almadığımı sanmıyorum ve sanmıyorum sanmıyorum. İhtiyacım olan terapilere ve yardımlara erişebilirdim.

Bazen işler yolunda gitmezse, süreç yine de değerli sayılabilir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir